W jaki sposób banki oceniają naszą zdolność kredytową?

Banki zanim podejmą decyzje o przyznaniu nam kredytu dobrze się zastanawiają, ta decyzja nigdy nie jest pochopna, a bardzo dobrze przemyślana. Bowiem zanim wyrażą zgodę na udzielenie nam kredytu bądź też odrzucą ten wniosek sprawdzają naszą zdolność kredytową.

Kiedy widzimy na ulotkach, w mediach czy na szyldach reklamowych propozycje banków sugerujące nam kredyt, wybieramy się do banku i przedstawiamy im indywidualną sylwetkę klienta. Muszą oni ocenić wtedy naszą zdolność kredytową i stwierdzić czy można przyznać nam kredyt.

Czym zatem jest zdolnośc kredytowa?

Zdolność kredytowa to po prostu zdolność do spłaty zaciągniętego zapożyczenia, jego odsetki w terminie, który określony jest w podpisanej obustronnie umowie.

Banki na podstawie własnych kryteriów oceniają naszą zdolność kredytową oraz na podstawie dowolnego sposobu jest ona oceniana. Często również podczas odrzucenia wniosku bank nie chce przedstawić tego jakich kryteriów nie spełnia potencjalny kredytobiorca.

Najważniejszym kryterium przy ocenianiu zdolności kredytowej są oczywiście dochody, a także możliwe wydatki, brane jest pod uwagę również miejsce zamieszkania, wiek, stan cywilny, stanowisko, a nawet kondycje finansową pracodawcy.Sprawdzają one również czy potencjalny kredytobiorca nie posiada żadnego zadłużenia oraz czy inne raty spłacał w terminie.

Jak widać banki bardzo starannie dobierają sobie swoich klientów. Również one chcą aby współpraca była dla nich miła i owocna.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *