Ile zarobisz na wynajmie mieszkania za granicą?

W dzisiejszych czasach istnieje możliwość swobodnego inwestowania poza granicami kraju. Taka forma inwestycji staje się coraz bardziej popularna. Liczba Polaków inwestujących w mieszkania za granicą stale się zwiększa. Nieruchomość za granicą to prestiż, ale także opłacalna lokata kapitału. 

Inwestycja w nieruchomości

Depozyty pieniężne w banku nie przynoszą obecnie zbyt dużych dochodów, dlatego też coraz bardziej popularna staje się dywersyfikacja ryzyka poprzez inwestycje na rynku nieruchomości – nie tylko w kraju, ale także za granicą. Szczególnie opłacalne staje się inwestowanie poza granicami kraju, gdzie często ceny są niższe niż w Polsce, a roczny wzrost wartości przekracza 10%.

Wybór lokalizacji

Inwestycja w mieszkanie za granicą powinna zostać poprzedzona analizą rynku. Lokalizacja w krajach atrakcyjnych turystycznie zapewni stałe zainteresowanie wynajmem. Obecnie do najbardziej atrakcyjnych krajów zalicza się:

  • Chorwację;
  • Hiszpanię;
  • Włochy;
  • Portugalię.

Dobrym wyborem są ponadto nieruchomości w Bułgarii i Albanii. Kraje te stają się coraz częściej odwiedzane przez turystów, a rynek apartamentów wakacyjnych stale się rozwija. Firmy zajmujące się pośrednictwem polecają inwestycje w krajach o stabilnej sytuacji polityczno-prawnej oraz zbliżonych kulturowo. Zdecydowanie lepszą inwestycją jest małe mieszkanie w centrum niż duże, znacznie oddalone od kurortu.

Zakup mieszkania

Budżet, który klienci przeznaczają na inwestycje jest bardzo zróżnicowany – najczęściej mieści się w przedziale od 100 do 200 tys. euro. Najbezpieczniej inwestować w gotowe lokale, aby uniknąć ryzyka związanego z upadłością dewelopera. Sam proces zakupu jest czasochłonny, kosztowny i niekiedy skomplikowany, jednak w perspektywie czasu opłacalny.

Zarobki

Inwestorzy liczą zarówno na wzrost wartości nieruchomości, jak i na dochody z najmu. Najtańsze nieruchomości można obecnie nabyć w Hiszpanii, Grecji, Bułgarii oraz Albanii. Zarobki z inwestycji są bardzo zróżnicowane, ponieważ uzależnione są od wielu czynników, m.in. od stopnia ryzyka oraz fazy cyklu koniunkturalnego. Stopy zwrotu z inwestycji w nieruchomości oscylują przeciętnie około 5-8% w skali roku. Do tego dochodzi również kwestia wzrostu wartości. Jest to więc opłacalna forma inwestycji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *