Umowa deweloperska – co jest w niej ważne?

Deweloperzy zawierają z klientami tzw. umowy przedwstępne deweloperskie w celu formalnego i finansowego zabezpieczenia zakupu powstającej nieruchomości. Po zmianach przepisów można wyraźnie rozróżnić umowę przedwstępną od deweloperskiej. Poniżej odpowiadamy, czym jest umowa deweloperska oraz na co należy w niej zwrócić uwagę?

Czym jest umowa deweloperska?

Umowa deweloperska wiąże formalnie wykonawcę nieruchomości i  nabywcę oraz jest zabezpieczeniem, gwarantującym dokonanie zakupu w przyszłości. Jej zwieńczenie zachodzi, gdy deweloper ukończy budowę i może ją wydać nabywcy poprzez przeniesienie prawa własności, a klient dokona opłaty końcowej za nieruchomość.

Umowa określa więc przedmiot umowy, cenę przekazania własności oraz obliguje strony do jej zawarcia.  Jednocześnie kupujący jest zobowiązany do wpłacenia tzw. zaliczki na poczet przyszłego zawarcia umowy handlowej. Podpisując taki dokument należy pamiętać o tym, że:

  • Umowa deweloperska nie daje prawa kupującemu do nieruchomości. Reguluje to dopiero umowa przeniesienia prawa własności.
  • Umowa deweloperska zobowiązuje dewelopera do zawarcia z klientem umowy prawa własności.
  • Nie każda umowa jest umową deweloperską. Umowa deweloperska zobowiązuje dewelopera do zrealizowania przedsięwzięcia i podpisania umowy z klientem w przyszłości oraz wiąże się z wpłaceniem zaliczki na poczet przyszłej transakcji przekazania prawa własności.

Więcej przydatnych informacji na temat zakupu nieruchomości znajdziesz tutaj: https://toscom.pl/dla-klienta/poradnik/.

Umowa deweloperska – na co zwrócić uwagę?

Podpisanie umowy deweloperskiej, to dla większości z nas decyzja na całe życie. Dlatego warto taką umowę dokładnie przeanalizować, a w razie wątpliwości skonsultować ją z prawnikiem. Poniżej znajdują się wskazówki dotyczące postępowania przy umowie deweloperskiej:

  • Sprawdź dewelopera przed podpisaniem umowy – warto przeanalizować dotychczasowe realizacje dewelopera, jego historię i opinie na jego temat. Głosy na temat realizacji mogą różnić się w zależności czy realizacja ma 1, 5, czy 10 lat.
  • Sprawdź rejestr klauzul niedozwolonych – to zestawienie przygotowane przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, w którym znajdziemy zapisy z umów, które są prawnie niedozwolone. Dzięki temu zdobędziemy informacje czy deweloper stosuje takie praktyki.
  • Prospekt informacyjny – dokładnie zapoznaj się z informacjami na temat inwestycji. Znajdują się tam dane wymagane przez ustawę deweloperską, dzięki którym jesteśmy w stanie zorientować się w szczegółach projektu. To co zawarte jest w prospekcie, powinno również znaleźć się w  umowie deweloperskiej. Deweloper zobowiązany jest do przygotowania takiego dokumentu..
  • Rachunek powierniczy – Sprawdź, czy pieniądze które przelewasz na rzecz przyszłego mieszkania, są wpłacane na mieszkaniowy rachunek powierniczy (otwarty lub zamknięty). Informacje na jego temat znajdują się w prospekcie informacyjnym.
  • Akt notarialny – umowa, która przewiduje wpłaty od nabywcy w trakcie trwania budowy musi zostać zawarta w formie aktu notarialnego podpisanego w kancelarii. Umowa ma chronić interesy nabywcy. Wszelkie niejasności i odstępstwa od wcześniejszych umów ustnych powinniśmy skonsultować z notariuszem. Jego wyjaśnienia powinny być dla nas maksymalnie jasne i zrozumiałe.. Podpisanie umowy w obecności notariusza, nie gwarantuje nam, że umowa jest dla nas korzystna, a jedynie zgodna z prawem.
  • Umowa – nazwa i akt przeniesienia własności – „umowa deweloperska” to prawidłowa nazwa dokumentu podpisywanego z deweloperem. Wszystkie inne tytuły powinny wzbudzić nasze podejrzenia. Dokument powinien również zawierać zobowiązanie dewelopera, w którym deklaruje on wybudowanie jasno określonego budynku i przeniesieniu na nas prawa własności lokalu po ukończeniu budowy.
  • Opis nieruchomości i jej wykończenia – w umowie nieruchomość powinna zostać wyczerpująco opisana (stan prawny, powierzchnia, położenie, standard wykończenia). W dokumencie powinno znaleźć się ilość pomieszczeń, powierzchnia lokalu, ich funkcja. Do dokumentu powinien być dołączony rysunek obrazujący lokal, strukturę budynku i rozlokowanie pomieszczeń. Standard wykończenia powinien być zapisany w formie klas i standardów poszczególnych elementów i akcesoriów. „Pod klucz” i „stan deweloperski” nie są precyzyjnymi określeniami.

Decydując się na podpisanie umowy deweloperskiej powinniśmy mieć pełną świadomość jej zapisów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *