U komornika tańsze mieszkania

Zależy Ci na tanim mieszkaniu? Na licytacji u komornika można zakupić mieszkanie nawet o ponad 30 % tańsze niż te dostępne na rynku. Jeśli posiadasz gotówkę i nie boisz się ryzyka, może warto spróbować?

Powodem trafienia danego mieszkania na licytację jest brak regulowania zobowiązań dłużnika mimo nakazu sądu. O tym ile warte jest mieszkanie decyduje rzeczoznawca majątkowy a cenę wywoławczą licytacji ustala komornik. Cena wywoławcza nie może być jednak niższa niż 75% wartości ceny rynkowej. Jeśli mieszkanie nie zostanie sprzedane przy pierwszej licytacji, to cenę obniża się to 33% przy następnej. W rzeczywistości  więc, chętni nabywcy tego typu mieszkań zjawiają się dopiero na drugiej licytacji. Przy czym nowy nabywca mieszkania ma prawo obejrzeć mieszkanie do 2 tygodni przed rozpoczęciem licytacji.

Osoba, która chce wziąć udział w licytacji musi wpłacić wadium w wysokości 10% ceny wywoławczej. Kwota ta jest zwracana w przypadku przegrania licytacji. Całkowitą wpłacona kwotę może jednak stracić licytant, który wygrał aukcję ale nie zapewnił finansowania w ciągu dwóch tygodni do miesiąca.

Największe ryzyko polega na tym, że wylicytowane mieszkanie może być jeszcze zamieszkane przez właściciela. A zgodnie z polskim prawem nie można zmusić lokatora do opuszczenia mieszkania i przeniesienie jego prawa własności na nowego nabywcę. W takiej sytuacji jedyną możliwością jest wszczęcie przez sąd postępowania o eksmisję. Lokator dostaje wówczas od gminy mieszkanie socjalne. Eksmisja ta może niestety trwać nawet kilka lat.

Ponadto należy wziąć pod uwagę fakt, że licytacji podlegają zazwyczaj mieszkania wymagające generalnego remontu. Choć zdarzają się też licytacje na duże mieszkania o wysokim standardzie.

Należy mieć na uwadze, że 30% niższa cena, o której była mowa wcześniej jest ceną wywoławczą, która może być wielokrotnie przebita, dobrze jest więc, biorąc pod uwagę między innymi  koszty remontu, poważnie zastanowić się, czy licytacja opłaca się w rzeczywistości.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *