Na co zwracać uwagę przy wyborze mieszkania?

Rynek mieszkaniowy rozkwita w naszym kraju i powstaje coraz więcej inwestycji. Niemniej jednak w pogoni za własnym mieszkaniem łatwo jest zacząć myśleć emocjami i stracić trzeźwość umysłu. Jest kilka rzeczy, na które warto jest zwrócić swoją uwagę, podczas poszukiwania własnych czterech kątów.

Lokalizacja mieszkania

Zdecydowanie jeden z najważniejszych elementów, którym powinieneś zająć się na samym początku. Warto jest sprawdzić, czy w pobliżu nieruchomości znajdują się przystanki autobusowe, szkoły, place zabaw, czy szkoły. To bardzo ważne, bowiem nie sposób jest kupić tańsze mieszkanie, ale potem przez kolejne lata narzekać na to, że komunikacja miejska w zasadzie tam nie kursuje. Dla rodziców istotne będzie również to, aby szkoły nie były oddalone zbyt mocno, bo to także będzie sprawiało nie lada trudności, kiedy trzeba będzie malucha zawozić np. do przedszkola.

Rozkład mieszkania

Zanim podpiszesz umowę przedwstępną bardzo dokładnie zapoznaj się z projektem mieszkania, który udostępnia deweloper. Sprawdź, czy układ pomieszczeń Ci odpowiada oraz, czy w przyszłości nie będzie sprawiał Ci problemów, kiedy np. rodzina się powiększy. W tym wypadku bardzo ważne jest patrzenie w przyszłość, aby kiedyś nie okazało się, że np. mieszkanie dwupokojowe jest zwyczajnie za małe.

Otoczenie i okolica

To również nie jest mało ważne, bowiem na pewno każdemu zależy na tym, aby jego mieszkanie znajdowało się w dobrej okolicy, gdzie będzie mógł się czuć nie tylko bezpiecznie. Dodatkowo warto jest sprawdzić, czy w pobliżu nieruchomości nie są usytuowane obiekty takie jak oczyszczalnie ścieków, czy tory. Polecamy również zapoznać się z planami zagospodarowania terenu w przyszłości, w ten sposób można dowiedzieć się, jakie inwestycje planowane są w najbliższych latach w okolicy mieszkania, które Cię interesuje.

Cena

Cena została celowo zostawiona na koniec. Co prawda, jest to bardzo ważny czynnik, jednakże zdecydowanie radzimy skupiać się przede wszystkim na tych wszystkich rzeczach, które przedstawiliśmy wyżej. Zdajemy sobie sprawę z tego, że czynnik finansowy jest dla wielu osób barierą, jednakże, czy ktokolwiek chciałby cieszyć się tanim mieszkaniem, ale w okolicy, gdzie byłby bardzo kiepski dojazd lub po zmroku nie byłoby bezpiecznie?

Przed zakupem należy więc dokładnie przeanalizować swoje potrzeby, jak również możliwości finansowe, aby dobrać takie mieszkanie, którego będziemy naprawdę zadowoleni.

One thought on “Na co zwracać uwagę przy wyborze mieszkania?”

  1. Sasz says:

    Dodam jeszcze od siebie – sam deweloper. Wiem, bo mam już na koncie 3 zakupy od deweloperów. Warto od początku zwracać uwagę, jak przebiega współpraca, jak deweloper odnosi się do naszych uwag i potrzeb, czy jest dostępny, czy wręcz przeciwnie – zbywa nas od momentu, gdy podejmiemy decyzję o zakupie. Ta relacja jest mega ważna i odbija się na wielu kwestiach. Jestem pozytywnie zaskoczona firmą, od której planuję zakup domu szeregowego pod Poznaniem w Mosinie na os. Królewskim. Mam porównanie i widzę, jak taka firma podchodzi do klienta, a jak jest się traktowanym przez korpo dewelopera. Także podkreślę jeszcze raz – patrzcie dobrze od kogo kupujecie mieszkanie, bo potem możecie zostać bez wsparcia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *