Mini apartamenty – jak mieszka się na 12 metrach kwadratowych?

Obserwując wielkość mieszkań dostępnych w Europie można łatwo zauważyć, że stają się one coraz mniejsze. Nie jest to jednak powód do narzekań, ponieważ wiele osób chętnie decyduje się na życie w mini apartamentach. Są one niezwykle funkcjonalne, ciekawe i estetyczne. Tylko jak właściwie się w nich mieszka?

Ciągłe planowanie

Samo skonstruowanie i rozmieszczenie przedmiotów na tak małej powierzchni wymaga wielu godzin planowania i rysowania projektów. Znaczenie ma bowiem wszystko – wysokość, jakość, głębokość, funkcjonalność każdej rzeczy! Jednak nawet po pełnym umeblowaniu, proces planowania się nie kończy. Wykonując codzienne czynności, nawet robiąc zakupy spożywcze, musimy być świadomi tego, że w naszym mieszkaniu nie ma miejsca na 15 kg jabłek. Tak prozaiczne sprawy stają się elementem, o którym cały czas trzeba myśleć.

Zobacz, jak zostało to rozplanowane w 12-metrowym mieszkaniu w Paryżu:

Ukrywamy wszystko!

Każdy przedmiot, który zostaje na widoku w mini apartamencie, musi mieć konkretne zastosowanie. Wykładanie więc licznych rodzinnych pamiątek lub świeczników spowoduje, że niewielka przestrzeń do życia stanie się schowkiem, a nie mieszkaniem.

Ważna kwestią jest także ukrycie wszystkich kabli. W dobie, kiedy każdy z nas ma kilka osobistych przedmiotów elektrycznych, to ilość ładowarek i przewodów może poważnie zagracić mieszkanie. W mini apartamentach kable, wtyczki, kontakty chowamy w listwach, dzięki czemu pomieszczenie staje się schludniejsze i bardziej estetyczne.

Od pierwszego dnia po przeprowadzce z wielkiego do małego mieszkania będzie przyświecać nam myśl „bądź selektywny”. Codziennie musimy zadawać sobie pytanie, czy dany przedmiot jest nam potrzebny. Niemniej jednak wraz upływem czasu okaże się, że podświadomie zebraliśmy kilka takich nie do końca praktycznych rzeczy, co jest zupełnie naturalnym zachowaniem. Musimy więc albo schować je w sprytny sposób, albo wyrzucić. W tak ekstremalnych warunkach pusta przestrzeń jest o wiele bardziej wartościowa niż niekończący się bałagan. W małym mieszkaniu puste obszary są cenione bardziej niż meble.

Nieoczywiste rozwiązania

W mini apartamentach nie możemy pozwolić sobie na to, by mebel spełniał tylko jedną funkcję. Łóżko w ciągu dnia może stać się kanapą, biurkiem lub stołem. Krzesło natomiast przemieni się w stojak, blat lub szafę. Kiedy wszystko będzie ze sobą logicznie połączone i wykorzystamy technologiczne rozwiązania, to okaże się, że życie w kompaktowym mieszkaniu jest tak naprawdę wygodne, ciekawe, harmonijne i czyste.

W każdym, nawet tak mikroskopijnym apartamencie, muszą znaleźć się wyznaczone strefy. Aby je rozdzielić można zastosować kotary lub parawany, jednak najlepiej sprawdza się po prostu wykorzystanie różnych materiałów wykończeniowych. Kącik kuchenny może być zatem stworzony przy użyciu płytek, betonu i metalu, część dzienna natomiast z drewna, tkanin i cegieł.

O czym warto pamiętać decydując się na mieszkanie w mini apartamencie?

  1. Wszystko, co znajduje się w mieszkaniu, musi być funkcjonalne.
  2. Meble powinny spełniać kilka funkcji.
  3. Przygotujmy się na ewentualne odwiedziny bliskich – bądźmy w stanie zapewnić im miejsce do jedzenia i odpoczynku.
  4. Małe przestrzenie łatwo zagracić – często sprzątajmy i pozbywajmy się niepotrzebnych rzeczy.
  5. Unikajmy centralnego światła – stworzy to wrażenie schowka i odbierze mieszkaniu atmosferę. Wybierajmy wiele słabszych lampek niż jedną mocną na środku.
  6. Spersonalizujmy swój dom! Nie bójmy się bawić kolorami i formą.

Dla osób, które szukają mniejszego mieszkania, ale zapewniającego więcej przestrzeni niż mikroapartamenty polecamy zapoznać się z inwestycją Przystań Osiedle:

osiedle-przystan-wroclaw-republika-wnetrz

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *