Mieszkanie Plus – jak to działa?

Nowy program rządowy, Mieszkanie Plus, to oferta mająca zastąpić dotychczasowy projekt – Mieszkanie Dla Młodych. Tym razem zapisy nie przewidują ograniczenia wiekowego, a pierwszeństwo w przyznawaniu dotacji przysługuje osobom bez zdolności kredytowej, ale które stać na wynajem mieszkania oraz rodzinom wielodzietnym.

Mieszkanie plus jak to działa?

Za realizację programu odpowiada Bank Gospodarstwa Krajowego Nieruchomości. Projekt będzie promował oszczędzanie za pośrednictwem Indywidualnych Kont Mieszkaniowych w celach zakupowych i remontowych. Projekt ma funkcjonować na normalnych zasadach rynkowych, dzięki m.in. specjalnie założonym funduszom inwestycyjnym.

Główną grupą docelową mają być średniozamożni Polacy, którzy nie mogą pozwolić sobie na zakup własnego mieszkania i jednocześnie ich zarobki wykluczają otrzymanie pomieszczeń socjalnych. Preferowane będą rodziny wielodzietne, choć taka sytuacja może dotyczyć nawet 40% ogółu obywateli.

Program Mieszkanie Plus, w założeniach, to głównie tanie budownictwo społeczne oraz spółdzielcze. Twórcy projektu przewidują cenę 2-3 tys. zł za metr kwadratowy nowych lokali. System będzie działał na zasadzie taniego wynajmu (około 10-20 zł za metr kwadratowy), z którego będzie spłacana część odsetkowa. Jeżeli wynajmujący wyrazi chęć przejęcia mieszkania na własność, będzie zobowiązany do opłacania 20% wyższego czynszu, co umożliwi mu przejęcie lokalu po około 25-30 latach. W 2017 roku ruszyła budowa pierwszych tanich mieszkań. Rząd przewiduje, że uczestnicy programu zaczną się wprowadzać do nowych lokali już w 2018 roku.

Co ciekawe, w wynajętym mieszkaniu, jeden z członków rodziny będzie mógł prowadzić osobistą działalność gospodarczą. Natomiast niemożliwa będzie zmiana układu przestrzennego mieszkania – beneficjent nie będzie mógł dokonywać przeróbek. Według rządowych planów 5% mieszkań to lokale M5, 15% stanowią mieszkania M4, 35% to pomieszczenia M3, a 45% to nieruchomości typu M2.

Mieszkanie plus jak się starać?

Aby zapisać się do programu, należy zgłosić się do lokalnego samorządu, który na podstawie wyznaczonych kryteriów stworzy listę osób kwalifikujących się do otrzymania mieszkania. Podczas zgłoszenia trzeba wypełnić ankietę, w której należy uzupełnić dane osobowe, dane na temat dochodów i sytuacji rodzinnej, wskazać lokalizację oraz standard mieszkania, a także takie kryteria jak poziom zaangażowania czy równych szans.

Wnioski są oceniane na podstawie tabeli punktacji, które wpływają na możliwość uczestniczenia w programie i czas oczekiwania na nowe lokum. Zapisy do programu Mieszkanie Plus ruszają od połowy 2017 roku. Ich start zależy od dopełnienia wszystkich formalności pomiędzy Bankiem Gospodarstwa Krajowego Nieruchomości a samorządami lokalnymi.

Mieszkanie plus dla singli

Mieszkanie Plus to program powszechny i jest skierowany również do singli, dla których przygotowane będą kawalerki. Według projektu posiadanie dzieci będzie wpływało na kolejność przyznawania lokali, jednak o końcowej pozycji decydują punkty z formularza zgłoszeniowego. Przy dużej liczbie zgłoszeń preferowane czynniki to wysokość dochodów przedstawiona w zgłoszeniu, obecne warunki mieszkaniowe oraz liczba dzieci.

Osoby samotne mog09ą zyskać w rankingu, przedstawiając wysokie dochody, czy deklarując chęć przejęcia lokalu na własność.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *