Mieszkanie plus – co musisz wiedzieć o nowym programie rządowym

Stosunkowo niedawno zaczął działać nowy program Mieszkanie Plus, który ma za zadanie zmniejszyć zapotrzebowanie na mieszkania w tych segmentach rynku, gdzie ludzie nie mają wystarczającej zdolności kredytowej. W październiku 2016 roku zapowiedziano, że w sumie powstanie 6000 mieszkań, z których pierwsze będą dla lokatorów dostępne już pod koniec 2018 roku. Na razie program jest w fazie pilotażowej i niewykluczone, że jeśli się sprawdzi, to będą powstawały kolejne inwestycje.

Kto może starać się o takie mieszkanie?

Beata Szydło przekonuje, iż w zasadzie każdy może przystąpić do programu Mieszkanie plus, czyli zarówno Ci najbiedniejsi, jak i z bardziej zasobnym portfelem. Niemniej jednak, jeśli chętnych będzie zbyt dużo, to wtedy pierwszeństwo w kolejce mają rodziny wielodzietne i te, które mają mniej środków. Natomiast warto wspomnieć o dolnej granicy, bowiem, aby korzystać z takiego mieszkania, trzeba będzie mieć dochody, które pozwolą na opłacanie czynszu.

Czy jest niezbędny wkład własny?

Warto podkreślić, że mieszkania, które powstają w związku z programem Mieszkanie plus są budowane z myślą o wynajmie. Możliwa będzie tutaj opcja „docelowego przeniesienia własności”, niemniej jednak, stanie się tak dopiero po 30 latach, a czynsz wzrośnie wtedy o około 25%.

Stawka czynszu ma być nawet do 50% niższa niż te, które obecnie obowiązują na rynku. Mówi się obecnie o kwotach w granicach 10-20 zł za mkw. Czyli wynajęcie 30-metrowej kawalerki mogłoby kosztować w granicach 600 zł. Oczywiście ta cena nie dolicza kosztów rachunków, czy żadnych dodatkowych usług, jednakże nawet i wtedy cena byłaby bardzo atrakcyjna dla nabywców.

Jakiego standardu mieszkań można się spodziewać?

Koszt budowy mieszkań w ramach programu Mieszkanie plus ma oscylować w granicach 2500-3000 zł, więc nie ma się co spodziewać lokali mieszkaniowych z najwyższej półki. Dokładny standard oraz wielkość tych mieszkań poznamy już niebawem, gdyż na razie podano wyłącznie najważniejsze wyliczenia, ale bez szczegółowych danych. Na te przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać, jednak mamy nadzieję, że program Mieszkanie plus faktycznie okaże się taki przełomowy, jak opisuje to premier Beata Szydło.

Oznaczałoby to możliwość nabycia mieszkania przede wszystkim dla osób z niższymi dochodami, które nie mają możliwości odłożenia na wysoki wkład własny, jak również wystarczającej zdolności kredytowej.

Dowiedz się więcej na ten temat –  Mieszkanie Plus.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *