Mieszkanie dla singla – czy warto kupować?

U każdego singla przychodzi taki czas, że pragnie on stworzyć swój własny kąt i gdzieś się na dobre zadomowić. Staje wtedy przed wielkim dylematem – jakie mieszkanie wybrać, by odpowiadało ono wszelkim potrzebom?

W poszukiwaniu najlepszych rozwiązań

Jednym z najważniejszych kryteriów wyboru mieszkania, jest koszt jego pozyskania. Dysponując ograniczonym budżetem, będziemy musieli zdecydować, co jest dla nas ważniejsze – metraż czy lokalizacja w pobliżu centrum. Mieszkanie dla singla trudniej jest sfinalizować z kredytu, gdyż przez wiele banków są traktowani jako ryzykowni kredytobiorcy, którzy w przypadku np. utraty pracy, mogą zacząć zalegać z terminowymi płatnościami. Zdarza się, że w takiej sytuacji nie obejdzie się bez dodatkowego zabezpieczenia lub poręczyciela.

Kawalerka – lokalizacja ma znaczenie

Zakup kawalerki może być korzystnym wyborem, jeśli będziemy w stanie zaaranżować ją z podziałem na strefę dzienną i sypialnianą. Jednopokojowe mieszkanie sprawdzi się u wszystkich osób, które potrzebują własnego kąta, ale nie spędzają w nim większości swojego czasu. W przyszłości, jeśli założymy rodzinę lub zechcemy się przeprowadzić, można takie mieszkanie wynająć bądź sprzedać. Aby jednak mieszkanie było atrakcyjne dla przyszłych nabywców, powinno ono znajdować się w bliskiej odległości od miejsc pracy, sklepów czy szkół.

Jakie są zalety kupna własnego lokum?

  • Inwestycja – w razie przeprowadzki mieszkanie można sprzedać lub wynająć.
  • Własne mieszkanie można zaaranżować wg własnego gustu.
  • Nie ma ryzyka związanego z nagłym wypowiedzeniem umowy, jak w przypadku najmu.
  • Uczucie większej stabilizacji.

Jakie są wady kupna mieszkania?

  • Najczęściej osoba kupująca mieszkanie musi zaciągnąć kredyt hipoteczny.
  • Jeśli właściciel zechce zmienić miejsce zamieszkania, wiązać się to będzie z wieloma formalnościami, może mieć on także trudności ze zbyciem mieszkania, np. ze względu na zaciągniętą hipotekę.
  • Koszty nie kończą się jedynie na cenie mieszkania. Obciążenia mogą również pochodzić z kosztów: okołokredytowych, wyremontowania lub wyposażenia mieszkania.
  • Niepewność związaną z utratą lub obniżeniem dochodów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *