Miejsce parkingowe a kupno mieszkania

Czy kupiłbyś mieszkanie, w którym nie masz zagwarantowanego miejsca parkingowego? Pewnie odpowiedź będzie negatywna i wcale nas to nie dziwi. W dzisiejszych czasach miejsce dla auta dla większości z nas jest już standardem.

Mieszkanie nie zawsze z miejscem parkingowym

Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że nie każda lokalizacja jest w stanie zapewnić miejsce na stworzenie osiedlowego parkingu. Często nowe mieszkania budowane w centrum pozbawione są takich możliwości, właśnie ze względu na ograniczoną przestrzeń.

W Poznaniu firma Wechta nie zapewniła wystarczającej ilości miejsc parkingowych, co skończyło się brakiem zgody na użytkowanie nowego budynku. Firma podjęła się zbudowania 1000 miejsc, a skończyło się na stworzeniu 725 miejsc i próbie wynajęcia parkingu sąsiedzkiego.

Ponieważ w polskim prawie nie znajdziemy definicji parkingu sąsiedzkiego Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego wydał decyzję o nieużytkowaniu budynku. Podobny problem pojawił się na Ratajach, gdzie zabrakło 140 miejsc parkingowych.

Oznacza to, że część mieszkańców nie zostawi swojego auta bezpośrednio pod mieszkaniem. Problem mogłoby rozwiązać uszczegółowienie przepisów prawnych, które wymagałby, aby miejsce parkingowe znalazło się na tym samym terenie, co sam budynek. Jednak na obecną chwilę pozostaje nam dokładne zapoznanie się z umową.

Kilkadziesiąt tysięcy za miejsce parkingowe

Warto też dokładnie zapoznać się z umową deweloperską, w której znajdziemy szczegółowo określone warunki korzystania z miejsca parkingowego.

Nikt nie chciałby zostać zaskoczony, jak czytelnik portalu dom.trojmiasto.pl, który w umowie przedwstępnej nie znalazł paragrafu dotyczącego parkingu, a we właściwiej umowie wyczytał, że miejsce parkingowe będzie własnością dewelopera.

PAMIĘTAJ! Jeśli deweloper pomiędzy umową przedwstępną a właściwą zmienia zdanie, co do części wspólnych (np. parkingu) to może nie być to zgodne z prawem! Zwłaszcza, jeśli została uiszczona opłata za wspominane miejsce parkingowe.

Co musisz sprawdzić?

Przy atrakcyjnych cenach za m2 mieszkania należy sprawdzić, czy koszt miejsca parkingowego został już wliczony. Koszt takiego miejsca może dochodzić nawet do kilkudziesięciu tysięcy złotych, a trzeba doliczyć do tego również koszty jego utrzymania.

Ważne informacje:

  1. Deweloper musi Cię poinformować, że zakup mieszkania wiąże się automatycznie z zakupem miejsca postojowego.
  2. Zapytaj, czy cena miejsca parkingowego jest ceną netto czy brutto.
  3. Czy teren objęty parkingiem jest częścią działki objętej tą samą księgą wieczystą?

Mimo, że przepisy prawa budowlanego określają wymagania dotyczące tworzenia miejsc parkingowych wielu deweloperów zdaje się o tym zapominać. Z pewnością nie raz widzieliście nowe inwestycje na działkach, na których fizycznie nie ma możliwości umieszczenia parkingu. A przecież bardzo często w gospodarstwie domowym znajdują się aż dwa samochody.

Jeżeli nie dopilnujesz kwestii związanej z parkingiem może okazać się, że będziesz zmuszony parkować daleko od swojego mieszkania, co na dłuższą metę stanie się dość uciążliwe. Czytaj dokładnie umowy podpisywane z deweloperami i sprawdzaj wszystkie w niej zawarte informacje.

Nie bój się również zadawać pytań w przypadku, gdy coś wyda Ci się niezrozumiałe. Im więcej wiesz, tym mniejsze ryzyko pojawienia się nieprzewidzianych trudności.

supernova-wroclaw-mieszkania

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *