Jak bezpiecznie kupić mieszkanie na rynku wtórnym – poradnik

Dla wielu osób kupno mieszkania na rynku wtórnym wydaje się być znacznie bezpieczniejszym rozwiązaniem, niż nieruchomości od dewelopera. W tym wypadku mieszkanie jest już wybudowane, można je obejrzeć i przy pomocy rzeczoznawcy sprawdzić jego stan. Niemniej jednak, w tym wypadku jest kilka czynników, na które koniecznie warto zwrócić uwagę, aby nie popełnić zakupowego błędu.

Upewnij się kto jest właścicielem mieszkania

Jest to działanie, które powinno się wykonywać w pierwszej kolejności. Zanim zaczniesz jakiekolwiek rozmowy należy sprawdzić, czy rzeczywiście sprzedający ma do danego lokalu pełne prawa własności. Bez najmniejszych oporów powinniśmy żądać przedstawienia niezbędnych aktów notarialnych, które potwierdzają, iż dana osoba faktycznie jest nadal właścicielem.

Obciążenia finansowe

To również będzie ważny krok, aby sprawdzić, czy mieszkanie nie jest obciążone np. kredytem hipotecznym. Jeśli tak jest, to trzeba dopytać, na jaką dokładnie sumę. Można to sprawdzić w księdze wieczystej nieruchomości. Jeśli rzeczywiście kupujący wykaże zamiar zakupu nieruchomości, to należy wymóc na jej obecnym właścicielu doprowadzenie do sytuacji, w której to wszystkie hipoteki i obciążenia zostaną wykreślone z księgi wieczystej.

Dodatkowo sprzedający mieszkanie powinien dostarczyć Ci wszystkie zaświadczenia, które potwierdzają, iż nie ma on żadnych zaległości wobec spółdzielni mieszkaniowej, czy wspólnoty. Podobna sytuacja dotyczy rachunków za media typu prąd, gaz, czy internet. Co więcej, mieszkanie może być również obciążone różnymi opłatami z tytułu prowadzenia firmy przez jej obecnego właściciela. Może po zakupie dojść do sytuacji, kiedy to nowy nabywca zostanie pociągnięty do odpowiedzialności za długi poprzedniego właściciela.

Czy osoby trzecie mają jakiekolwiek prawa do mieszkania?

Ten punkt niejako łączy się z pierwszym, czyli musimy upewnić się, czy na pewno nikt oprócz sprzedającego nie posiada praw do mieszkania. W przeciwnym wypadku po jakimś czasie może się okazać, że będziesz musiał jeszcze komuś innemu spłacić jego część mieszkania, a takiej sytuacji na pewno nie chcesz.

Jak więc widzisz, niekiedy zakup wymarzonego mieszkania może być początkiem prawdziwego koszmaru. Po jakimś czasie może się okazać, że przyjdzie Ci płacić za długi poprzedniego właściciela, czy też zmagać się z pozostałymi właścicielami mieszkania, o których nie wiedziałeś w momencie zakupu. Właśnie z tego powodu tak ważne jest, aby dokładnie wszystko sprawdzić i rozwiać swoje wątpliwości co do stanu prawnego nieruchomości.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *