Gdzie deweloperzy inwestują najczęściej?

Według danych GUS, deweloperzy budują obecnie najwięcej mieszkań w historii. Rynek nieruchomości jest bowiem najlepszą i najbezpieczniejszą inwestycją. Niemal w każdym mieście powstają nowe osiedla deweloperskie. Polski rynek mieszkaniowy znajduje się w fazie intensywnego wzrostu.

Rynek nieruchomości stale się rozwija

Rynek nieruchomości stale się rozwija. W styczniu 2017 roku do użytku oddano o 12,5% więcej mieszkań niż w ubiegłym roku, natomiast liczba inwestycji wzrosła o 2,1%. W ciągu ostatnich 12 miesięcy uzyskano około 110 tys. pozwoleń na budowę i oddano do użytkowania ponad 80,2 tys. nowych mieszkań. Poza zakupem nieruchomości na własny użytek, koniunkturę pobudzają indywidualne inwestycje stanowiące lokatę kapitału.

Lokalizacja inwestycji

W dużych miastach wciąż przybywa mieszkań, powstają osiedla deweloperskie. Firmy często sami kreują powstawanie osiedli. Dzięki współpracy deweloperzy są w stanie stworzyć zagłębia mieszkaniowe. W takich miejscach rozwija się infrastruktura drogowa i komunikacyjna. Powstają przedszkola, szkoły, punkty medyczne, gastronomiczne, handlowe, itp. Osiedla tego typu są spokojne i stanowią bardzo dobrą inwestycję.

Wybór rynku

Deweloperzy zazwyczaj koncentrują się na dużych miastach lub ich obrzeżach. Najwięcej inwestycji powstaje w Warszawie, Krakowie i Wrocławiu. Na kolejnych miejscach znajdują się Gdańsk i Poznań. Statystyki te pokazują, że uwaga deweloperów skupia się głównie na największych aglomeracjach.

W takich miejscach popyt  na nieruchomości jest znacznie większy. Jeśli chodzi o liczbę rozpoczynanych projektów w stosunku do obecnego zasobu mieszkaniowego w danym mieście, największy wzrost ma miejsce w:

  • Krakowie;
  • Rzeszowie;
  • Gdańsku;
  • Wrocławiu

Sprawdź inwestycje mieszkaniowe we Wrocławiu: http://krysztalowa2.pl/o-inwestycji/

Projekt „Mieszkanie dla młodych”

Wzrost liczby inwestycji spowodowany jest również programem „Mieszkanie dla młodych”. Szacuje się, że w ramach dostosowania do potrzeb młodych ludzi wzrośnie podaż zwłaszcza tanich mieszkań. Beneficjenci programu stanowią około 20% kupujących. Deweloperzy mogą więc wykorzystać projekt w celu zwiększenia sprzedaży mieszkań w największych miastach Polski.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *