Kredyty hipoteczne: I kwartał 2018 rekordowy!

Najnowszy raport Centrum AMRON przynosi informacje na temat sytuacji na rynku kredytów hipotecznych w ostatnim kwartale. Banki mają powody do radości – wyniki sprzedaży są najlepsze od 2011 roku.

Pierwszy kwartał tego roku okazał się rekordowy, jeśli chodzi o skalę finansowania kredytami inwestycji mieszkaniowych na rynku pierwotnym. Kredytobiorcy otrzymali środki opiewające na sumę prawie 13 miliardów złotych. W stosunku do poprzedniego kwartału, początek 2018 roku przyniósł wzrost o prawie 18 procent. Jest to najwyższy wynik od przeszło 7 lat, to jest od roku 2011.

Średnie kredyty, niski wkład własny

Według danych opublikowanych przez ośrodek analityczny AMRON, uśredniona wartość nowego kredytu hipotecznego wyniosła 234,1 tysiące zł. Najpopularniejsze okazały się kwoty kredytów wynoszących 100-200 tys. zł, które stanowią przeszło 37% wszystkich nowo zawieranych umów. Bez zmian przy tym pozostaje najczęstsza wartość wkładu własnego: kredytobiorcy najczęściej (43%) dysponowali niewielką kwotą wnoszonego majątku.

Koniec MdM przyczyną kredytowej gorączki

Spory wzrost analitycy tłumaczą przede wszystkim rozdysponowaniem ostatniej transzy środków przeznaczonych do obsługi wygasającego programu „Mieszkanie dla młodych”. Pierwszy kwartał tego roku zakończono z rządowymi dopłatami na poziomie 2 mld zł w ramach 11,6 tysięcy umów kredytowych.

Z pełną treścią raportu Centrum AMRON można zapoznać się pod adresem http://www.amron.pl/download_report_pl.php?id=wFAo5y6O4v6OHTLba2pbdiWpTDpggXiT9LFMWIlpDDA%3D.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *