Jak rozpocząć działalność deweloperską?

Od wielu lat w Polsce bardzo popularne jest prowadzenie firmy z branży szeroko rozumianego budownictwa. Jedną z lepszych opcji jest założenie działalności deweloperskiej. Wymaga ona poniesienia dużych nakładów finansowych, jednak w perspektywie czasu jest bardzo opłacalna.

Kim jest deweloper?

Deweloper to podmiot prowadzący działalność deweloperską, będącą rodzajem działalności gospodarczej związanej z nieruchomościami. Polega ona na przekształcaniu nieruchomości, ich sprzedaży lub wynajmowaniu. Działalność ta może być wykonywana przez każdego przedsiębiorcę. Realizacja inwestycji wymaga jednak dobrej organizacji pracy. Ważne jest również odpowiednie zarządzanie zasobami ludzkimi oraz zdolność analitycznego myślenia.

Kapitał na inwestycję

W celu realizacji inwestycji deweloper musi dysponować odpowiednimi funduszami. Jeśli nie posiada odpowiednich zasobów majątkowych może skorzystać z kredytu deweloperskiego. Warunkiem ubiegania się o kredyt jest posiadanie gruntu pod inwestycję. Większość banków w Polsce wymaga zgromadzenia wkładu własnego w wysokości przynajmniej 20% wartości inwestycji. To jednak nie wszystko.

Projekt inwestycji

Kolejnym krokiem jest przygotowanie projektu inwestycji oraz biznesplanu. Procedury bankowe należą do skomplikowanych. Uzyskanie kredytu jest znacznie łatwiejsze dla firm działających już chwilę na rynku. Dla banków ważnym kryterium oceny dewelopera starającego się o kredyt jest wynik finansowy za poprzednie okresy sprawozdawcze. Kredyt deweloperski udzielany jest po przedstawieniu biznesplanu oraz wymaganej przepisami dokumentacji. Okres kredytowania obejmuje czas trwania inwestycji.

Spłata kredytu

Kredyt wypłacany jest w transzach uzależnionych od zakończenia kolejnych etapów inwestycji. Dopiero gdy rozpocznie się podpisywanie umów końcowych, deweloper zobowiązany jest do spłaty kredytu. Spłata następuje proporcjonalnie do sprzedanych lokali. Całość zaciągniętego kredytu powinna zostać spłacona w momencie zakończenia inwestycji przez dewelopera.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *