Czy zagraża nam kolejna bańka nieruchomościowa?

Robert Schiller – znany wszystkim z otrzymania Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii ostrzega, że istnieje ogromne prawdopodobieństwo, iż światu zagraża kolejna bańka nieruchomościowa. Jakie są tego powody? Jak się przed tym ustrzec?

I PODSTAWOWE PYTANIE: DLACZEGO?

Kiedy coś się wydarzy, stale zadajemy sobie pytanie: dlaczego? Również w przypadku zagrożenia kryzysem nieruchomości warto zadać to pytanie. Noblista zauważa, że zagrożenie bańką nieruchomości jest spowodowane utrzymaniem bardzo niskich stóp procentowych – warto pokusić się o określenie rekordowych – oraz uboczny skutek działań stymulacyjnych. Według Schller’a może powtórzyć się sytuacja lat 2008-09 – wtedy właśnie doszło do kryzysu finansowego o zasięgu globalnym.

CENY ROSNĄ ZBYT SZYBKO…

Noblista wraz ze znajomymi po fachu alarmuje, że ceny na wielu rynkach wzrastają zbyt szybko. Wzrost cen w Stanach Zjednoczonych aż o 12 % jest wstrząsający. Jest to zdecydowanie zbyt szybki skok.

PODEJRZANYCH WIELE KRAJÓW

Profesor Schiller mówi: ,,Jest wiele krajów, które wyglądają podejrzanie”. Wspomniana bańka zagraża przede wszystkim takim krajom jak: Chiny, Indie, Brazylia, Norwegia, Belgia czy Australia.

KOGO ZA TO WINIĆ?

1129849

Zdobywca Nagrody Nobla nie obwinia nikogo. Wspomina jedynie, że nie może być to wina tylko Rezerwy Federalnej czy innych banków centralnych. Zgubna według niego jest jednak jego polityka.

Jak się ustrzec więc od bańki? Na takie porady od wykształconego profesora widocznie musimy jednak poczekać, a na razie trzymajmy kciuki aby bańka nieruchomości nie dotknęła również nas.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *